Kadın ve Çocuk

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

21. yüzyıl becerilerini teknoloji etkinlikleriyle harmanlayarak öğrencilerimizin öğrenme süreçlerini destekleyici çözümlerle becerilerini geliştiriyoruz.

Atölyelerimiz Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı olarak ilimizde Tarsus, Silifke ve Mezitli olmak üzere 3 merkezde ve bilim otobüsü (bilimbüs) ile mobil olarak da diğer ilçelerimizde faaliyet göstermektedir.  

İlkokuldan üniversiteye kazanım odaklı müfredatımızla teknoloji konusunda sosyal projelerle destekleyerek farkındalık yaratıyoruz. 

Atölyelerimizde 7-17 yaş çocuklara, kadınlara ve üniversite öğrencilerine yönelik robotik, kodlama, 3D tasarım, oyun geliştirme, sanal gerçeklik, topraksız tarım, STEM etkinlikleri gibi birçok konuda eğitimler gerçekleştirmektedir. Bu eğitimler sonucunda öğrenciler geliştirdikleri projelerle  ulusal, uluslararası yarışmalara da katılım sağlamaktadır. 

Atölyelerimizin Adres Bilgileri:

Mezitli / Adnan Menderes Bulvarı Fatih Mah. Babil Kavşağı Kültürpark içi no.3

Tarsus / Şehitkerim Mah. Sayman Cad. No.7 K.2 / Makam mevkii

Silifke / Gazi Çiftliği

Tüm eğitim programlarına ve etkinliklere yalnızca web sitemiz üzerinden başvuru alınmaktadır.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

7-17 Yaş Eğitimleri


7-17 yaş tüm öğrenciler yaz ve kış programı olmak üzere başvuru sonrasında uygun kontenjan durumunda atölyelerimize davet edilir. 3D tasarım, robotik-kodlama ve oyun geliştirme temalarında 3 aylık eğitim sürecinin ardından teorik ve uygulama sınavı gerçekleştirilerek her dönemde ilk 20 öğrenci eğitimine proje geliştirme süreçleriyle devam ederek, kalan kontenjana yeni öğrenci kabulü gerçekleşir. 

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Üniversite Öğrencilerine Yönelik Eğitim Programı 


İlimizde yer alan üniversitelerin tüm bölümlerinde okuyan öğrenciler çağrı dönemlerimizde 8 haftalık eğitim programına dahil olarak dijital vatandaşlık, stem - maker konularında ve turnuva eğitici eğitim programına dahil olurlar. 

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Yeni Nesil Anne Eğitim Programı


Anne ve çocuk arasında dijital köprü olarak nitelendirdiğimiz eğitim programımızda annelerin çocuklarıyla teknolojiyi daha etkin kullanarak evde süreçlerini eğlenceli ve güvenli hale getirecek uygulamaları içerir. Eğitim 8 hafta boyunca gerçekleşir ve her dönem sonunda yeni katılımcılarla süreç devam eder.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Mesafeler Bilime Engel Değil Projesi 


Atölyelerimizde eğitim alan ortaokul ve lise öğrencileri tarafından yürütülen akran eğitim modeli etrafında gerçekleşen belirli gün ve haftaları da kapsayan sosyal sorumluluk projemizdir. 13 ilçemize ve farklı illere mobil bilimbüs bilim otobüsümüz aracılığıyla eğitim faaliyetlerimiz diğer çocuklara ulaştırılır.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Eşit-iz Mobil Oyun Projesi


Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyoruz ve bu konuda öğrencilerimiz tarafından geliştirilen mobil oyun ile diğer çocukların bu konuda farkındalığını oluşturacak quiz uygulamamızdır.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Gençlik Zirvesi


Ortaokul ve liseli öğrencileri Autodesk, Microsoft, NASA gibi kurumlarda görev yapan uzmanlarla buluşturduğumuz çocukların kendi projelerini duyurduğu, online atölyelerin gerçekleştiği konferans etkinliğimizdir. Detaylara https://genclikzirvesi.mersin.bel.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Ulusal Robot Kampı


Her yıl geleneksel olarak ilimizde ulusal olarak organize ettiğimiz ortaokul ve liseli öğrencilerin buluştuğu rekabet ortamının olduğu robot kampı etkinlikleridir. 

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Ebeveyn Eğitimleri


Anne ve babalara yönelik olarak teknoloji konusunda bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma seminer etkinliklerimizi kapsar.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Uluslararası Bilimde Kız Çocukları Günü


11 Şubat Bilimde Kız çocukları gününü her yıl atölyelerimizde tüm kız öğrencilerimizi davet ettiğimiz çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiğimiz farkındalık günümüzdür. Bilimde kız çocukların fark yaratacağına inanıyoruz. 

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Topraksız Tarım Uygulamaları


Atölyelerimizde topraksız tarım konusunda oluşturduğumuz eğitim programı ve setlerle marul, çilek yetiştiriciliği sağlayarak alternatif tarım konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütmekteyiz.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Turnuvalar ve Festivaller


Ülkemizde gerçekleşen robot yarışmalarına ve teknoloji festivallerine eğitimlerimizde fark yaratan öğrencilerle katılım sağladığımız ve ilimizi temsil ettiğimiz etkinliklerdir.

Bilim, Teknoloji Atölyeleri

Bilim, Teknoloji Günleri


Bilim, teknoloji haftası, pi günü, kodlama haftası etkinliklerinde halka açık olarak ilgili özel güne yönelik sürdürdüğümüz çalışmalardır.

MBB Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri

2021 yılından itibaren


Çocukların ve kadınların kişisel gelişimine ve üretim konusunda bilinçlendirme çalışmaları sağlaması amacıyla başlatılan teknoloji farkındalığı projesidir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Web Sitesindeki Haberlerimizin Bağlantıları